Používání pesaru při koupání a pod.

Dotaz ze dne 14.3. 2015

Mám několik otázek ohledně pesaru FemCap, který jsem si u vás před několika dny koupila. Lze se se zavedeným pesarem koupat?

V návodu je popsáno, že mám pesar zavádět tak, že ta delší hrana je při zavádění směrem k obličeji a kratší strana směrem k nohám (mohu-li to takhle popsat). Ale když pesar takto zavedu, tak po překontrolování prstem cítím hned pár centimetrů za poševním vchodem odstávající delší okraj. Zkrátka rantl pesaru je jako mistička, ale pochva je spíše 'rovná', takže pesar dokonale nepřilne a tím, že se má zavádět tou delší stranou k obličeji, tak je tam hned pár centimetrů po proniknutí cítit ten odstávající delší okraj. Jakoby se pod něj dá dostat prstem a pesar "odloupnout". A já se obávám, že tento odstávající rantl bude cítit při sexu. Můj dotaz tedy zní, je možné pesar zavést obráceně? Tzn. že by při zavádění kratší strana byla směrem k obličeji a delší směrem k nohám? Potom by po průniku nebyl cítit okraj, protože je kratší a přilne a nebude odstávat. Ovlivní to nějakým způsobem funkčnost?

Pesar jsem pro zatím měla zavedený jen jednou, protože je mi to velice nepříjemné. Koupila jsem si 22 mm, protože nemám děti, ale je možné, že by mi pesar mohl být 'malý'? V noci jsem se vzbudila a bylo mi to velice nepříjemné, tak jsem ho musela vyndat a od té doby jsem si už na zavedení netroufla.   (TR)

Odpověď

S pesarem FemCap se sice koupat můžete, ale pokud jste během předcházejících 6 hodin měla pohlavní styk, můžete tím snížit účinnost pesaru.

Pesar je vhodnější zavádět širší stranou krempy směrem k obličeji, tak, jak je popsáno v návodu. Pokud ale pesar zavedete obráceně, nemělo by to vadit. Avšak při dosazení na čípek musíte pesar přetočit a dbát na to, aby byl tento širší okraj až za čípkem a spolehlivě jej překryl. Podle toho, jak váš problém popisujete, to vypadá, že jste pesar na děložní čípek vůbec nedosadila a on zůstal zavedený pouze v pochvě. Pokud je totiž pesar správně zaveden, není možné, aby se takto odchlipoval a bylo možné se pod něj dostat prstem.

Se špatným zavedením také souvisí to, že jste pesar v pochvě cítila a měla jste nepříjemné pocity. Správně zavedený pesar v těle není vůbec cítit.

Nebojte se pesar zkusit znovu zavést, ale před tím se naučte spolehlivě lokalizovat váš děložní čípek. Ten se v průběhu menstruačního cyklu vzdaluje a opět přibližuje poševnímu vchodu a také mění svou tvrdost. Jakmile si budete 100% jistá s polohou svého čípku, mělo by být i samotné zavedení již jednodušší.

Kam dál?

  • Nový dotaz  - Nový dotaz na přírodní kosmetiku a bio produkty
  • Rejstřík pojmů  - Rejstřík bio pojmů a kosmetických výrazů
  • Informace  - Informace o poradně BIOOO.CZ