Homeopatie je alternativní metoda léčení. Její hlavní myšlenkou je působit na organismus člověka látkami, které jsou ve vyšší dávce nezdravé a vyvolávají stejné příznaky jako léčená nemoc. Homeopatie bere tyto potenciálně nebezpečné látky a ředí je. Vzniká tak minimální dávka, která by měla léčit danou nemoc. V dnešní době existuje několik směrů a škol homeopatie.

Problémy homeopatie

Hlavním problémem, který bývá homeopatii často vyčítán, je velmi malá koncentrace účinných látek v jedné pilulce. Stupeň ředění je totiž často tak vysoký, že s velkou pravděpodobností se v konečné pilulce nevyskytuje ani jedna molekula účinné látky. Účinnost metody navíc ani nebyla spolehlivě vědecky prokázána a rozsáhlé studie zatím nedokázaly přesvědčivě potvrdit účinek homeopatik. V medicíně je proto také tato metoda považována za velmi kontroverzní záležitost.

Výhody homeopatie

Velkou výhodou této metody je především celostní přístup homeopata ke zdraví jednotlivce. Správně by měl homeopat znát nejen nemoc, ale také další zázemí a okolnosti nemoci pacienta. Homeopatická léčba respektuje individualitu a odlišnosti každého jednotlivce. Homeopatika skvěle působí jako prevence, jsou vhodné pro těhotné i kojící ženy, nezpůsobují závislosti ani nemají negativní účinky jako konvenční léčiva.

Kam dál?