Esenciální oleje (nebo také éterické oleje či přírodní esence) jsou koncentrované vůně získávané z květin a rostlin. Esenciální oleje se využívají v aromaterapii, při výrobě kosmetiky nebo vonných svíček. Tyto oleje jsou vysoce koncentrované, nejsou vhodné pro přímé použití na pokožku a mají výrazné voňavé účinky.

Jak se vyrábí esenciální oleje

Přírodní silice neboli esenciální oleje se extrahují z částí rostlin, bylin a stromů. Pro výrobu silic se používají květy, listy, stonky, kořeny nebo i pryskyřice stromů. Silice jsou velmi těkavé a intenzivně vonící směsi přírodních rostlinných látek, je známo přibližně 3000 druhů silic. Získávání silic je často velmi náročným procesem, čemuž i odpovídá cena esenciálních olejů, pro 15 ml oleje je zapotřebí více než 25 kilogramů rostlin, u vzácných olejů je to často ještě více. Je také nutno rozlišovat, z čeho se daný esenciální olej extrahuje, je například rozdíl mezi tím, zda vzniká z květů nebo listů dané rostliny. Esenciální oleje nejčastěji vznikají destilací vodní parou, případně lisováním za studena nebo extrahováním v alkoholu.

Použití esenciálních olejů

Esenciální oleje mají blahodárné účinky na pokožku, jsou vhodné jako součást pečující kosmetiky. Jsou přidávány do krémů a dalších výrobků. Esenciální oleje nejsou určené pro přímé použití na kůži, je nutné je ředit rostlinnými oleji. Jedinou výjimkou je Tea Tree olej a levandulový olej, které se můžou bodově používat přímo na kůži. I tak se s nimi musí zacházet opatrně. Esenciální oleje jsou díky své výrazné vůni hojně využívány pro výrobu svíček nebo třeba voňavých sprejů do domácnosti. Jsou také nedílnou součástí aromaterapie.

Kam dál?