Jako emulze je označovaná směs dvou kapalin, nejčastěji vody a oleje. Tyto dvě látky se za normálních okolností vzájemně nesměšují, ale díky tzv. emulgátoru vytvoří jednu souvislou hmotu. Konzistencí je emulze kombinací vlastností obou kapalin. Je lehčí než olej a lépe se vsakuje, ale zároveň nevysychá a má mnohem trvanlivější vlastnosti než obyčejná voda. V kosmetice rozlišujeme dvě základní emulze: voda v oleji a olej ve vodě.

Emulze olej ve vodě (o/v)

Tato emulze je prvního druhu a je mnohem lehčí a vhodnější pro mastnou pleť. Vzniká rozmícháním drobných kuliček oleje ve vodě. Emulze dostatečně hydratuje, poskytuje pokožce péči a to vše bez toho, aby zbytečně zatěžovala nebo ucpávala mastnou pleť. Krémy postavené na základu emulze oleje ve vodě jsou vhodné pro letní období, jsou velmi lehké, snadno se vsakují a nezanechávají mastný pocit na pokožce.

Emulze voda v oleji (v/o)

Tato emulze obsahuje více oleje než vody, vzniká rozmícháním drobných kuliček vody v oleji. Je výživná a vhodná i pro suchou pleť. Hydratuje, ale zároveň také pečuje a vyživuje. Krém, který je postavený na základu emulze vody v oleji, je skvělý pro suchou pleť, o kterou pečuje především díky vysokému podílu čistého rostlinného oleje. Je vhodný také jako péče o pokožku v zimě a mrazu. Tato emulze bývá označována občas jako obrácená emulze.

Kam dál?