Ekzém je svědivé kožní onemocnění. Jedná se o chronickou nemoc kůže, která se často vrací a o kterou je třeba pečovat celý život. Ekzém je neinfekční a může vznikat z různých důvodů. Velmi častý bývá výskyt alergického ekzému, který vzniká na popud vnějších podnětů a vzniku alergie. Ekzém je jedním z nejčastějších kožních onemocněních a jednou z nejrozšířenějších civilizačních chorob.

Nejvýraznějším projevem ekzému jsou svědivá a začervenalá místa na kůži. Z těchto ložisek se často tvoří i mokvající puchýřky, tzv. papulky a pustulky. Ekzém postihuje děti i dospělé a vyžaduje celoživotní léčbu. Ekzematická pokožka je často citlivá až přecitlivělá, je suchá a svědí i bez toho, aby se vyskytly některé z hnisavých projevů.

Péče o ekzematickou pokožku

Ekzém se může vyskytnout kdekoliv na pokožce celého těla. Péči o ekzematickou pokožku bychom měli volit dostatečně jemnou a citlivou, aby nedráždila a dále nevysušovala kůži. Zároveň je ovšem třeba volit i kosmetiku s aktivním složením, které efektivně působí právě proti ekzému a umožňuje ozdravění pokožky. Při ekzému je důležitá porada s dermatologem, stejně tak i užívání dostatečně jemné kosmetiky, nejlépe s čistě přírodním složením. Umělé parfemace, barviva, sulfáty nebo například silikony můžou ekzematickou pokožku dále podráždit a přispět k rozšíření ekzému. Ekzém může být způsoben i nevhodnou stravou, stresem nebo alergií.

Atopický ekzém

Atopický ekzém neboli atopická dermatitida je onemocněním kůže, které postihuje zhruba 15 - 20 % lidí. Velmi často se vyskytuje u dětí. Kůže reaguje alergicky na libovolný vnější podnět právě vytvořením hnisavých ložisek ekzému. Tato ekzematická pokožka je nedostatečně promašťována, je suchá a má sníženou obrannou funkci, tím právě přispívá k rozšíření projevů ekzému. Atopický ekzém se projevuje svědivostí, dráždivostí a citlivostí kůže.

Kam dál?