Alergen je exogenní antigen, který vyvolává nepřiměřenou reakci organismu. Tato patologická imunní reakce organismu se nazývá alergií. O alergenech můžeme v současné době slyšet mnohé, množství známých alergenních látek se stále zvyšuje. Alergie se řadí mezi tzv. civilizační choroby. Známé jsou především alergeny v jídle, mezi nejznámější patří určitě oříšky a dále pak také pyly. Například alergii na pyly a rostliny má stále větší počet lidí.

Kosmetické alergie

Málo lidí si ale uvědomuje, že alergické můžou být i látky v běžně používané kosmetice. Alergeny jsou chemické, ale i přírodní látky, které se běžně vyskytují v kosmetických produktech. Jsou ovšem potenciálně dráždivé a naše kůže může právě na tyto látky mít alergii. Kosmetické alergie se většinou projevují vznikem vyrážky, pupínků a jiné reakce kůže, časté je také svědění pokožky, výjimkou ale není ani například nevolnost, bolest hlavy nebo potíže s dýcháním. Záleží na tom, jak moc je jedinec na danou složku alergický. Silná alergická reakce může ve výjimečných případech i ohrozit jedince na životě.

Alergeny v kosmetice

Mezi nejznámější alergeny v kosmetice patří především vonné substance. Chemické parfemace a přidaná aromata můžou způsobit svědění kůže nebo přivolat vyrážku. Stejnou reakci může mít pokožka ovšem i na přírodní vonné substance, především na esenciální oleje, které patří mezi výrazné alergeny. Mezi ty nejtypičtější patří například esenciální oleje z citrusových plodů, dále pak levandule, tea tree olej a mnohé další.

Kam dál?